HOŞGELDİNİZZZZZEHR@

hepsüslüydüm...SÜSLÜ BLOGA HOŞGELDİNİZZZzehr@

14 Mart 2016 Pazartesi

Limoncello

Herkese merhaba..
Uzun zamandır yazamıyordum , sağlık problemlerim nedeniyle. .Çok şükür şimdi iyiyim..Beni merak eden blog dostlarıma çok teşekkür ediyorum.
Gündeme hiç  değinmeyecegim , içim cok acıyor çünkü. .Şu anda evde olsam , bir kadeh içeceğim  bir likör tarifi vereyim o zaman. .Bu yılbaşında, Antalya'da bir dostun  bahçesinden topladığım limonlarla, İtalyanların ünlü  limoncellosunu yaptım. Yapımı uzun süren ,birazcık özen gerektiren limoncello, buz gibi soğutulup içildiginde , oh iyi ki yapmışım dedirten cinsten 😀
Gelelim nasıl yapılacağına..
Malzeme :
Bir kilo kalın kabuklu limon
Bir şişe  votka
300 gram şeker
350 ml su
Yapılışı
Limonlar , güzelce yıkanıp , iyice kurulanacak.
Rendenin ince tarafıyla , kesinlikle beyaz kısmından alinmayacak şekilde rendelenecek. Beyaz kısmından alirsaniz eğer, kararma yapar. Sarı rengi elde edemezsiniz.
Rendelenmiş kabuklar , votkanin içine konur.
Ağzı sıkıca kapatılır.Şişenin her tarafı , aliminyum folyo ile kaplanir.Açılmasın diye bir de streç folyo ile kaplanır.Böylece, hiç hava ve ışık almamasını sağladıktan sonra , yatay bir şekilde, 40 gün beklemeye alınır. Zor kısmı burası işte. Mümkün olduğunca, şişe yerinden oynatılmaz.
40 günün sonunda, su ve şeker karıştırılır, şeker  eriyinceye kadar ısıtılıp , soğumaya bırakılır.
Şişenin ağzı açılır. Temiz bir kabin içerisine, çok ince bir tulbent veya kahve filtresi ile votka süzdürülür.
Daha sonra , şekerli su ile karıştırılıp , yeniden şişelere konulur. Hepsi bu kadar.Buzdolabında saklayin ki herzaman, soğuk için  limoncellonuzu..Afiyet olsun.Kesinlikle yapmalısınız. Yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırdigina inanan  İtalyanlar, haksız değil inanın  😀
Muhteşem kokusu ve sarı rengiyle de ,kahveye nasıl da  yakışıyor..Off canım çekti, evde olaydım, iyiydi. .
Sevgilerimle Zehr@


2 yorum:

Begonvilli Ev dedi ki...

Güzel olacağını tahmin ediyorum. Bu yıl bizim limonları don vurdu, bahçedeki ağaçtan fayda yok. Yine de pazardan alıp denemeli..Anne nasıl oldu? Umarım her geçen gün daha iyiye gider.

Ah o gündem! İçimizdeki kanayan yara. En masum gündelik yaşam devinimlerini bile bize suçluluk duyguları ile yaşatan bu acıların asıl sorumlularını Allah'a havale ediyorum. Suçsuz günahsız insanlarımız neyin bedelini ödüyorlar ki.. Hepimizin başı sağ olsun.

hepsusluydum dedi ki...

Üzüldüm limon ağacınıza..Pazardan alıp denemelisiniz bence de..pişman olmayacaksiniz 😀
Annem yaş itibariyle, kemoterapinin etkilerini biraz ağır geçiriyor.Umarım atlatacak.Bir ayı daha var..bakalım zaman ne gösterecek.
Bugün yine masum insanlar katledildi ve biz yine çaresiz 😢 hepimiz paranoya yaşıyoruz , haklısınız Allaha havale etmekten başka ne yapabiliriz. .Kocaman sevgiler size.