HOŞGELDİNİZZZZZEHR@

hepsüslüydüm...SÜSLÜ BLOGA HOŞGELDİNİZZZzehr@

8 Ekim 2015 Perşembe

Nar Ekşisi

Herkese merhaba..
Öyle tatlı bir Sonbahar yaşıyoruz ki burada..Hava şurup gibi.Umarım sizin Sonbaharlarınız da öyledir.Baharları severim,her anlamda bolluk ve berekettir..Kışa hazırlanmak için ne fırsatlar verir Sonbahar..Nar da bu fırsatlardan biri..Yararları saymakla bitmeyen narın,ekşisi de çok yararlı ve lezzetlidir;bilenler bilir..Ancak hakikisini bulmak önemlidir.Piyasada satılanların hiç biri gerçek nar ekşisi değil.Sumak ,limon tuzu ve şeker karışımı ve muhtemelen koruyucu maddeler içeriyor.
Buğday Ekolojik Yaşam Derneğinin bir savı var ; herkes her şeyini kendi üretebilir.Benim de fikrim bu tabi ki..Modern yaşamdan önce anneannelerimiz,babaannelerimiz ve hatta annelerimiz her şeylerini kendileri üretmiyor muydu? Yoğurt,ekmek,turşu,reçel vb. Eğer biraz gayret ve sabır gösterirsek biz de bunu başarabiliriz.
Bizim mutfağımızda nar ekşisi çok kullanılır ( Gaziantep Mutfağı) Şimdiye kadar annemin yaptıklarını veya çok iyi bildiğimiz insanların yaptıklarını kullanırdım. Gökçeada' da bir yaşam sürüyoruz ve çok şükür ekşi nar ağaçları da yetistirdik..İşte şimdi hasat zamanı..
Ekşi narın dışının da içinin de rengi koyu kırmızı olur..
Gelelim nar ekşisi yapımına ..O kadar kolay ki..Bu yazıyı okuduktan sonra hemen gidip ekşi nar arayacaksınız,kesinlikle..Hele nar ekşili salata,dolma vb, seviyorsanız :)
Sekiz ,dokuz kilo kadar ekşi narı tanelerine ayırıp,robotta suyunu sıktım.Büyükçe bir tencerede iki saat kadar kaynattım.Hepsi bu....
1,5 Kilodan birazcık fazla nar ekşisi elde ettim..Ayy ağzım sulandı..
Gelelim püf noktalarına; iki saat kadar kaynatmak şart,yoksa bozulur..Koyulaştığını anlamak için de geleneksel yöntem uygulayacaksınız,Bir tabağa birkaç damla damlatın,parmağınızla ortasından yol yapın,yol birleşmiyorsa olmuştur...Ocağın altını ilk kapattığınızda sulu görünebilir,soğuyunca biraz daha koyulaşır..

 Tanelemek zor geliyorsa katı meyve sıkacaklarında veya geleneksel nar sıkma aletinde de suyunu çıkarabilirsiniz ancak,zarlarının da suyu çıkacağı için tadını bozabilir diye düşünüyorum..Size kalmış tabi ki..


Haydi pazara  gidiyorsunuz ,ekşi nar bulmaya ,kolay gelsin :)
 Sevgilerimle Zehra

NOT: Yukarıda yazmayı unutmuşum,robotta çekerken çekirdeklere bir şey olmuyor,merak etmeyin.. Çektikten sonra delikli bir süzgece koyun ve süzülmesini sağlayın,elinizle de biraz ovalayın tabi ki...

8 yorum:

kadriye dedi ki...

Gerçekten de eşime "nar ekşi si yapacağım nar al" diye seslendim siz "hemen nar ekşi si yapmak isteyeceksiniz" demeden önce :) bu kadar kolay olduğunu bilmiyordum ve son zamanlarda ben de hkullandığımız şeyler i evde üretebiliriz diye düşünüyorum.

Gezgin Kova dedi ki...

Merhaba, bende yapmayı düşünüp birtürlü cesaret edemiyordum :) beni cesaretlendirdiniz en kısa zamanda yapmaya çalışacağım.
Afiyetle tüketin.

hepsusluydum dedi ki...

Umarım siz de yapmışsinizdir nar ekşinizi, afiyet olsun sevgili Kadriye

hepsusluydum dedi ki...

Umarım siz de yapmışsinizdir sevgili Gezgin Kova . Afiyet olsun

hepsusluydum dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.
hepsusluydum dedi ki...

Umarım siz de yapmışsinizdir sevgili Gezgin Kova. Afiyet olsun

hepsusluydum dedi ki...

Umarım siz de yapmışsinizdir sevgili Gezgin Kova. Afiyet olsun

Begonvilli Ev dedi ki...

Canım, epeydir yazmıyorsun. Merak ettim, umarım iyisindir!