HOŞGELDİNİZZZZZEHR@

hepsüslüydüm...SÜSLÜ BLOGA HOŞGELDİNİZZZzehr@

6 Eylül 2013 Cuma

Hanım Dilendi,Bey Beğendi

     Merhaba dostlar..
     Malum emeklilik günleri başladı..Havalarda biraz soğuyunca evdeki yünleri ortaya döktüm ve küçük bir battaniye örmeye karar verdim.Hepinizin bildiği ''hanım dilendi bey beğendi'' motiflerini hep sevmişimdir ama o motiflerle bir şey örmek kısmet olmamıştı..Benim ki biraz geometrik olacak ama..
Neyse dün epeyce oyaladı beni bu iş ve epeyce de güldürdü.Motifi işlerken aklıma annelerimizin modaya uyarak bize yaptıkları çeyizler geldi. Diz Örtüsü.. Bir de Lizöz denen gecelik üzerine giyilecek, yünden veya orlondan garip bir şey...Hatırladınız mı? Annemin ve arkadaşlarının da vardı diz örtüleri,güne gittiklerinde çantalarından çıkartır ve mini etekli bacaklarını örterlerdi.Annem bana da yapmıştı tabi; kırmızı beyaz çizgi çizgi..Evlendikten kısa bir süre sonra mavi,hiç giymediğim lizözüm ve hiç kullanmadığım diz örtüm çöpü boylamıştı..Yıllar sonra anneme söyleyince zılgıtı yemiştim:)
     Bugün ise çok sevdiğim Kapalı Çarşı ve Eminönü'ne gittik eşimle.Ada'dan gelirken yazlık komşumuz Ziya amcaya İstanbul'dan bir şey ister misiniz? deyince Hacı Bekir'den çifte kavrulmuş lokum isterim diye şaka yaptı..Biz de bu gün gidip aldık tabi ki..Bayılıyorum oralara, rengarenk, mis kokular,bin bir çeşit insan..Ve Eminönü'ne gidenlerin olmazsa olmazı Kuru Kahveci Mehmet Efendi'den kahve almak...
    İşte bu da motifim..Battaniye bitince de paylaşırım artık..
Sevgilerimle Zehr@

10 yorum:

Başak dedi ki...


Hayırlı olsun emekliliğiniz saate bakmadan yaşamak çok güzel..

Diz örtülerinden ablamında vardı ama benim lizözümde sandığı bekliyor. Atmaya kıyamadım rengi çok güzel belki bir gün yayınlanır :)

Motifin modeli değişik, bir blogta bitmişini görmüştüm çok hoştu sizin kide öyle olacak. Ellerinize sağlık.

hepsusluydum dedi ki...

Sevgili Başak hoş geldiniz:)
Evet saate bakmadan günü yaşamak bir hayli güzelmiş,ama ben şimdiden çalışmayı özledim..
Yayınlayın da bakalım lizözünüze.
Çok teşekkürler,sevgiler

NEŞELİ GÜNLER dedi ki...

Öğretmenim alışırsınız zamanla emeklilik günlerine.
motifin bitmişini mersk ettim doğrusu.
keyfini çıkarın emekliliğinizin sevgiler
neşe

Bir Dut Masalı - nUnU dedi ki...

Ah benide ne çok gülümsettin bu sabah :)))
Hakikaten lizöz deyince bende ırda koptum
Validem bir pembe birde uçuk mavi örüp yapmıştı elleriyle

Gençlik ve adetten ya, loğusalıkta bal gibide kullandıkdı :)))

Defne Soysal dedi ki...

Hep sevmişimdir bu gökkuşağı motifini.

hepsusluydum dedi ki...

Neşe'ciğim biraz zor alışacağım galiba :( Çünkü ben işimi çok severek yapıyordum..
Merak etme battaniye bitince de yayınlayacağım.Sana da yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.Bebeğini de çok öpüyorum.

hepsusluydum dedi ki...

Defne'ciğim di mi ne güzel ve ne kolay bir motif,sevgiler..

hepsusluydum dedi ki...

:)Nunucum, demek senin valide sana zorla giydirtti lizözü :)))Ah bu anneler..Ben atmasaydım emin ol bana da zorla giydirirdi..Çok öpüyorum canım

Tülin Çekmeceligil dedi ki...

Ben de çok severim bu motifi. Yıllar önce başlayıpta bitiremediğim bir battaniye de bende var. Heveslendim ben de çıkartıp bitiyerim onu.
Lizöze gelince; bana da halam örmüştü şeker pembesi bir lizöz. Hiç kullanmadım ama atmaya da kıyamadım. Biryerlerde duruyor:)

hepsusluydum dedi ki...

Tülincim çok iyi olmuş,bitir bence de..Ben de her motifi bitirdikten sonra yan yana dizip seviyorum onları:)Di mi bizim yaş grubumuzda hep var o lizözlerden..Bir yerlerde duruyorsa eğer acaba ondan yeni bir şey üretilebilir mi?Sevgiler arkadaşım..Bu arada bir gezi olsa da görüşsek :)