HOŞGELDİNİZZZZZEHR@

hepsüslüydüm...SÜSLÜ BLOGA HOŞGELDİNİZZZzehr@

15 Ağustos 2013 Perşembe

Diğerkâm Olmak....

Merhaba sevgili, günlük olmayan günlük :)
Bugünlerde herkes emeklilik nasıl gidiyor diye soruyor ama ben henüz nasıl gittiğini anlamadım ki...Kendimi halen yaz tatilinde sanıyorum.1 Eylül'de arkadaşlarım okula başlayınca anlayacağım galiba..
Bu yaz sizinle paylaşacağım hiç bir şey üretemedim. Onun yerine son okuduğum kitaptan söz edeyim size..(Bol bol kitap okuyorum bu arada) ''Peri Gazozu'', bir bardak gazoz içer gibi bir solukta okudum.Sevgili Ercan KESAL kaleminize sağlık..Oyunculuğunuz da çok iyi,söylemeden edemem...
Öğretmenlikten alışkanlık olsa gerek her okuduğum kitabın ana fikrini bulurum hemen..Bununkini de buldum tabi ; ''insan olmak'' Nasıl güzel anlatmış..Hatta şu cümleleri ezberledim,sizlerle de paylaşayım;
.....
  ''Dedemden öğrendiğim, ''insan olmak'' kendi mutlu olduğun şeyleri yanındakilere de iletmektir.İnsan, kendinde olmasını istediği herhangi bir şeyi bir başkası için de aynı şiddette isteyebiliyorsa ''insanım'' diyebiliyor.
   Birbirimizin hayatlarının içindeyiz ve insan olmak galiba ''diğerkâm'' olmaktan geçiyor.''

   Sevgili blog arkadaşlarım kaçımız diğerkâm olabiliyoruz? Diğerkâmlık, “başkalarının yararını da kendi yararı kadar gözetme” ya da “diğer insanlara maddi veya manevi kişisel çıkar gözetmeksizin yararlı olmaya çalışma ve ‘bencillik karşıtı hareketler’de bulunma” olarak tanımlanır.
Bencilliğin karşıt anlamlısı olan ve “özgecilik, elcilik” olarak da bilinen diğerkâmlık (altruism), tanımlarından da anlaşılabileceği gibi, “kendi gelişim gereksinimlerini bir kenara itip yalnızca başkalarının çıkarlarını sağlamaya çalışma” anlamında değil, başkalarını da kendisi kadar düşünme, başkalarını da kendisi kadar sevme ya da başkalarının yararını da kendi yararı kadar gözetme anlamında kullanılır.
   Alın ,bir solukta okuyun ,diğerkâmlıkla ilgili harika örnekler bulacaksınız.
Sevgilerimle Zehr@
    2 yorum:

Zeynep Özmen Ünlü dedi ki...

ne güzel sözler, demek ben kendim için insanım diyebilirim.
kitabı mutlaka okuyacağım.

hepsusluydum dedi ki...

Ne mutlu sana Zeynep'ciğim,insan olmak önemli bir erdem..Bence de mutlaka okumalısın,sevgiler..