HOŞGELDİNİZZZZZEHR@

hepsüslüydüm...SÜSLÜ BLOGA HOŞGELDİNİZZZzehr@

3 Nisan 2010 Cumartesi

Kayıp Kıta Mu

Bu konuyu uzun zamandır merak ediyordum.İnternette minik bir araştırma yaptım , hepimizin bildiklerinin bir özeti olan aşağıdaki yazıyı da sizinle paylaşmak isterim efendim..
Bu konuda yazılmış en güncel kitabı bulup almalı ve okumalı...Var mı bildiğiniz ? Ben Sinan Meydan'a ait'' Atatürk ve Kayıp Kıta Mu'' adlı bir kitaba rastladım sanal alemde ..
İyi baharlar ve iyi haftasonları 
Zehr@

''''''
M.Ö. 200.000 ile 70.000 yillari arasinda
Pasifik'te Mu adinda Avustralya'dan kat
kat büyük bir Kita mi vardi? Yüksek bir
medeniyet yarattiktan sonra batmis miydi?
Atatürk bu kitayla neden ilgilenmisti?"
Türkler'in kökenini ortaya çikarmak Gazi'nin en büyük isteklerinden biriydi. Cumhuriyetin ilk yillarinda Osmanlilar'in son dönemlerinde Türklük Akimlari üzerine yapilan arastirmalari derledi. Atatürk'ün istegiyle birçok bilim adami ve arastirmaci bu alanda arastirmalar yapti. Yabanci bilim adamlari davet edildi. 1930'da Türk Tarih Kurumu kuruldu. Çok zengin malzeme ve bilgilere ulasildi. Yine de Türkler'in nereden geldikleri tam açiklik kazanmadi.
Maya Diliyle Türkçe Arasindaki Benzerlik
1932'de emekli General Tahsin Bey Atatürk'ü ziyaret etti. Maya dili ile Türkçe arasindaki benzerliklerden bahsetti. Mayalar Meksika'da yasamislar, Türkler ise Orta Asya'dan gelmislerdi. Aradaki uzakliga ragmen, Gazi konuyla ilgilendi. Tahsin Bey'i Meksika'ya elçi olarak atadi. Ona iki dil arasindaki benzerlikleri ortaya çikarma görevini verdi.
Tahsin Bey Meksika'ya gitti. Orada kendisine Amerikali Arkeolog William Niven 'in buldugu tabletlerden bahsettiler. Maya dilinin kökeninin bu tabletlerde oldugu anlasilmisti. Türkçe ile Maya dili benzerlik bu tabletlerde aranacakti. Bu tabletler Tahsin Bey'i saskina çevirdi. Çünkü tabletler MÖ 200.000 ile 70.000 yillari arasinda Pasifik'de yer almis bir kitayi haber veriyordu. Kitanin adi MU idi. Avustralya'dan birkaç kat büyüktü. Yüksek bir uygarliga ulastiktan sonra deprem veya tufan sonucu battigi saniliyordu.
Ingiliz Albay James Churcward Hindistan'daki tabletleri Tahsin Bey'e bilgi olarak sundu. Bunlar da kayip Mu Kitasi ile ilgiliydi. Ve Churcward 50 yil çalismisti bu tabletleri çözebilmek için. Bu konuda 5 kitap yayinlamis bir uzmandi.
Tahsin Bey, ögrendiklerini, bulduklarini düzenli olarak Atatürk'e rapor ediyordu. Gazi; Churcward'in Mu ile ilgili kitaplarini getirtti ve 60 kisilik bir tercüme heyetine Türkçe'ye çevirme emrini verdi. Kitaplar basilmadi. Daktilo edilerek Atatürk'ün önüne kondular.
Atatürk metinleri büyük bir dikkatle okudu. Insanin yaradilisini anlatan bölümle özellikle ilgilenmisti. Mu'nun insanligin ana vatani oldugunu nüfusun 64 milyona çiktigini anlatan bölümlerin altini çizmisti. Mu'da geçen Tanri kavramiyla da yakindan ilgilenmis, yaraticinin insan akliyla anlasilamayacagi, sekillendirilemeyecegi ve adlandirilamayacagi üzerinde durmustu. Tercümelerde Maya dili de dahil tüm lisanlarin Mu dilinden türedigi belirtiliyordu.
Mu kitasinin batisini anlatan bölümde halkin "Ya Mu bizi kurtar." diye bagirdigina dikkat çekerek Mu'nun bir ilah adi oldugu sonucuna vardi. Mu kökenli özel isim ve sifatlari, Öztürkçe ile karsilastirarak (Kui: kögü : Aile vb.) not aliyordu. Atatürk, önce Türkler'in kökenini ve Mu dilinin Türkçe ile baglantisini incelemis sonra da Mu sembollerini Latin alfabesiyle karsilastirmisti.
Daha ilginç olan Mu'nun demokrasi ile yönetildigini ve günes enerjisinin aydinlatmada kullanildigini anlatan satirlarin altini çizmekle kalmamisti kendi notlarini da ilistirmisti.
Bugün bu kitaplardan Kayip Mu Kitasi ve Mu'nun Çocuklari Anitmabir kitapliginda 1301, 1302 no ile kayitlidir. Çeviri metinleri ise kitaplikta 4 dosya halinde bulunur. Gazi'nin Mu ile ilgili çikardigi sonuçlari ne yazik ki tam olarak bilemiyoruz.
Emekli general Tahsin Mayatepek Meksika'daki arastirmalarinda çok daha fazlasini bulmustu. Maya, Aztek ve Inka uygarliklarinin Türkler'in kullandigi esyalara benzer esyalar kullandigini Atatürk'e iletmisti. Davullar, kalkanlar üzerlerindeki ay ve yildiz sembollerine kadar bizimkilere benziyordu. Tahsin Mayatepek, çalismalarini belge ve fotograflarla 3 ciltlik defter olarak toplayarak
Atatürk'e gönderdi. Bunlarin ikisi 70'lere kadar TDK kütüphanesinde idi. (No:57-56) Üçüncü defter kayiptir. Bu defterlerde dini tören, ibadet ve tapinaklarin bile sasilacak kadar benzerligi gösteriliyordu.
Atatürk'ün 6 ay gibi bir sürere Türkçe'yi Latin harflerine kavusturacak kadar bilgili ve yetenekli oldugu düsünülürse, onun kesinlikle siradan bir dil bilimci ve tarihçi oldugu düsünülemez. Öyleyse bu arastirmalari da siradan bir merak olamazdi. Yine O, neyi nerede arayacagini herkesten iyi biliyordu. Bugün Atatürk'ün gizli kalmis düsünceleriyle birlikte bu arastirmalar da Anitkabir'in sessizliginde uyumaya devam ediyorlar. Eger gerçekten var olduysa, Mu Kitasi'nin kalintilarinin Pasifik'in derinliklerinde durdugu gibi...'''''

7 yorum:

derya dedi ki...

Zehracım bu harika paylaşım için teşekkürler kocaman öpüyorum...

ayşegül dedi ki...

Iste Turk'lugun ve onun dahısının
tarıhı oretmenım.M.Ö.demokrası ıle ıdare edılen,kadın ve erkek ayırımı
yapılmadan "medenıyet" e ız bırakan
Turkler nasıl olmus da padısahlıkla
yönetılır hale gelmıs.

buyuk paylasım,cok faydalı paylasım..
ama yorum alamazsın öğretmenim.
Cunku geyık yapmamışsın!!!!!!!!!!!

cıktısını musadenle aldım.......
sevgılerrr
saygılarrr

ayşegül dedi ki...

Unutmusun örtemenım;
cıddı yazılarda gunde 40-50 kısı
gırıs yapıo.....geyıklerde 250'ı
gecıyor.Anlıosun dımı arz talep ve
mustaak bu yonetıme mıllet!!!

hepsusluydum dedi ki...

Ayşegülüm benim:) Benim yorum almak gibi bir kaygım yok ki:) Boşver takma kafana geyikçileri..Onları kendi haline bırak...Bizim gibi aydın insanların daha da aydınlanıp etrafını aydınlatması gerek.Işığımızdan almak isteyene tık tıkk, diğerleri kendi kaybı,canları bilir..Çok öpüyorum seni..

Çınar dedi ki...

Varsayımsal kayıp Mu kıtası ve kavmi, yaklaşık 12.000 yıl önce 64 milyon nüfusuyla birlikte sulara gömülmüştür.


Mu'luların günümüz uygarlığına kıyasla manevi ve diğer bazı alanlarda çok daha ileri oldukları söylenir araştırmacılar tarafından.

Atatürk Mu kavmi ve Mu kıtası'yla ilgili çok kapsamlı tarihi bir araştırma yapmıştır. Bir tarihçi titizliğiyle bilimsel kaynaklardan faydalanarak bu kadar geniş bir araştırma yapma gereğini neden duyduğu ise bugün bile bir sırdır.

Hep ilgimi çeken bu konuyu gündeme getirdiğin için teşekkürler.

Sevgiler

MELİS dedi ki...

Sevgili Zehra abla,çok bilgilendirici
bu bilgiler için teşekkür ederiz.

Sevgiler

tatlıhayat dedi ki...

Bacım,Ergun Candan ın Kayıp Kıta Mu diye bir kitabı var,ben okudum sanırım Nedim de sana veririm.Bir de Atlantis var,oda Shırley Andrews.Onuda verebilirim.İkiside çok güzel.