HOŞGELDİNİZZZZZEHR@

hepsüslüydüm...SÜSLÜ BLOGA HOŞGELDİNİZZZzehr@

24 Kasım 2008 Pazartesi

BEN ÖĞRETMENİM


Bugün 24 Kasım, bugün Öğretmenler Günü... Bu onurlu mesleği, Atatürk'ün çizdiği aydın yolda layıkıyla yapmaya çalışan bir öğretmen olarak bütün öğretmenlerimizin günü kutlu, yarınların da ise etraflarının topluma en iyi şekilde kazandırılmış yetişkinlerle dolu olmasını diliyorum.... Bugün törende bir farklılık yaptık :) Hep çocuklar şiir okuyacak değil ya, bu kez ben şiir okudum onlara; İzninizle sizlerle de paylaşmak istiyorum...

BEN ÖĞRETMENİM

Ben her şeyim.En azından sınıfa girdiğimde bana bakan onlarca gözün her şeyiyim.

Siz, okuma-yazma, o küçücük yüreklerde harf, şekil, sayı oldunuz mu? Ben öğretmenim..

Siz, bahçede düşüp bacağı kanayana yara bantı oldunuz mu? Ben öğretmenim…

Siz, süt dişi düşmek üzereyken ‘’Yarın öğretmenim okulda çeksin.’’diyerek,’’Belki uyursam yutarım.’’diye sabahlayan bir öğrencinin uykusuz gecesi oldunuz mu? Ben öğretmenim…

İki günlük kuru ekmeği beslenme dersinde büyük bir iştahla yiyen öğrenciye simit oldunuz mu hiç ? Ben öğretmenim…

Yağmurlu ve çamurlu yollardan gelirken üşüyen o küçücük ellerini ısıtmaya çalışan bir çocuğa soba oldunuz mu? Ben öğretmenim..

Annesi-babası kavga etti diye eve gitmek istemeyene ev; parmağına batan dikenleri çıkaramayana pansuman oldunuz mu? Ben öğretmenim..

Kalemi olmadığı için ‘’Kolum ağrıyor, yazamıyorum.’’diyen öğrenciye kalem oldunuz mu? Ben öğretmenim..

Kara tahtanın üzerindeki o bir çift mavi gözün neye baktığını, niçin baktığını, nereye baktığını anlattınız mı? O mavi gözlüyü sevdirebildiniz mi o küçücük yüreklere? O mavi gözlünün yolundan yürütebildiniz mi insanları? Ben öğretmenim..

Bir hamuru elinize alıp, en güzel şekli verebilmek için gecenizi gündüzünüze kattınız mı hiç?

Siz hiç onlarca çocukla birlikte zıplayıp, bazen yetişkinliğinizi bile unutup çocuk oldunuz mu? Ben öğretmenim..

Siz öğretmen oldunuz mu?

iir için Sayın Zeynep SORGUCU'ya çok teşekkürler)

İtiraf ediyorum oldukça heyecanlandım ve sesim titredi. Ama şiirin sonunda çok alkış alınca heyecanım geçti tabi :))))))

Benim gibi süslü biri düz beyaz kağıtta şiirini okuyamazdı değil mi?
İşte ben.........Geçen yıl resim yarışmasında üçüncü olan öğrencimin resmi....

17 yorum:

derya dedi ki...

Canım Zehra'cım senin ve senin nezlinde tüm öğretmenlerimizin ÖĞRETMENLER GÜNÜ kutlu olsun.
İyi ki varsınız,öptüm...

şeker pasta dedi ki...

Zehracım öğretmenler günün kutlu olsun... Bloğumdaki pastayı aynı zamanda sana da armağan ediyorum..Sevgiler...

hepsusluydum dedi ki...

Çok teşekkürler pastacı şekerim :) Çok zarifsin..ben de pastayı seve seve kabul ettim..Ellerine sağlık çok güzel görünüyor..

funda dedi ki...

kutlu olsun gününüz öğretmenim :)

JİVAGO dedi ki...

Kutluyorum,başımızın tacısınız...

Dostlukla,
J

hepsusluydum dedi ki...

Sevgili Derya çok teşekkür ederim, iyi ki sen de varsın...

Sevgili Funda çok teşekkür ederim; minik Emre'nin aydın,şefkatli, çocuğu bir birey olarak görebilen,Atatürk'ün yolunda,Emre'nin hayatında iz bırakabilecek bir öğretmene rastlaması dileğimle

Sevgili Jivago hoşgeldiniz, nazik kutlamanız ve ziyaretiniz için teşekkürler

Damak Tadı dedi ki...

Sadace bugün değil her gününüz kutlu,mutlu olsun,dünya tatlısı Zehra öğretmenim..


Sevgilerle

hepsusluydum dedi ki...

Sevgili Gül, çok teşekkürler.İnşallah hepimizin her günü mutlu olur...

WarhaWk dedi ki...

Sevgili Zehra abla kutluyorum =:))
Cenk

M.Kemal ATATÜRK :

KÜTAHYA LİSESİ - 24 MART 1923
"Muallime hanımlar ve muallime efendiler, bu irfan yuvası altında hepinizi bir arada görmekten ve hepinizi selamlamaktan çok memnunum.
Memleketimizi, toplumumuzu gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır. Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran irfan ordusudur. Bu iki ordunun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.
Fakat bu iki ordudan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu iki ordunun ikisi de hayatidir.
Yalnız siz irfan ordusu mensupları, sizlere mensup olduğunuz ordunun değer ve yüceliğini anlatmak için şunu söyleyeyim ki sizler ölen ve öldüren birinci orduya, niçin öldüğünü öğreten bir orduya mensupsunuz.
Biz iki ordudan birincisine, vatan çiğnemeye gelen düşman karşısında kan akıtan birinci orduya -bütün dünya bilir, bütün dünya şahit oldu ki- pek mükemmelen sahibiz. Vatanın dört sene önce düştüğü büyük felaketten sonra, yoktan var olan bu ordu, vatanı yok etmeye gelen bu düşmanı kutsal vatan toprağında boğup mahvetti. Yalnız bu orduya sahip olmakla, işimiz bitmiş, gayemiz bu ordunun zaferiyle son bulmuş değildir.
Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır. Milletimizi geçek mutluluğa, kurtuluşa ulaştırmak istiyorsak, bizi ölümden kurtaran ve hayata götüren bugünkü idare şeklimizin sonsuzluğunu istiyorsak, bir an önce büyük, kusursuz, nurlu bir irfan ordusuna sahip olmak zorunluluğunda bulunduğumuzu inkar edemeyiz.
Eski idarelerin en büyük kötülüklerinden biri de irfan ordusuna layık olduğu önemi vermemeleridir. Eğer önem verilseydi, geleceği emanet ettiğimiz sizlere, gelecek kadar güvenilir bir mevki verilmesi gerekirdi. Henüz üç dört senelik hayata sahip olan milli idaremizde irfan ordusu ile layık olduğu kadar ilgilenilememiştir. Fakat buradaki mecburiyeti milletin münevverleri olan sizler elbette ki daha iyi takdir edersiniz. Bütün kuvvetimizi yalnız cephede toplamaya mecbur olduğumuz bu kısa süre içinde tabiatıyla irfan ordusuyla gereğince meşgul olamadık. Lakin Cenab-ı Hakk'a şükürler olsun ki düşman karşısındaki aziz ordumuz için harcadığımız bütün emekler mutlu sonucunu verdi.
Artık bundan sonra aynı kuvvet, aynı faaliyet, aynı istekle irfan ordusu için çalışacak ve birincide olduğu gibi bu ikinci ordudan dahi emeklerimizin, faaliyetlerimizin mutlu ve başarılı sonuçlarını aynı parlaklıkta elde edeceğiz.
Arkadaşlar, asker ordusu ile irfan ordusu arasındaki birliktelik ve alakayı belirtmek için şunu da ifade edeyim, kıymetli bir eserden ordunun ruhu kumanda heyetidir deniliyor. Hakikaten böyledir. Bir ordunun kıymeti kumanda heyetinin kıymeti ile ölçülür. Siz öğretmenler, sizler de irfan ordusunun kumanda heyetisiniz. Sizin ordunuzun kıymeti de sizlerin kıymetinizle ölçülecektir. İstiklal mücadelesinde üç dört senedir düşmanı topraklarımızda mahvetmek için yaptığımız savaşla ordunun ruhu olan kumanda heyeti değerlerinin yüksekliğini nasıl ispat etmişse, bundan sonra yapacağımız yenilikler milletimize bir karanlık gibi çöken genel cehaleti mağlup etmek savaşında da irfan ordusunun ruhu olan siz öğretmenlerin aynı yeteneği ortaya koyacağınıza eminim.
Bu konuda size güveniyor ve saygı ile selamlıyorum."

hepsusluydum dedi ki...

Cenk çok teşekkürler,ne iyi düşünmüşsün, Mustafa KEMAL'in bu konuşmasını yazmışsın..
Kendi adıma Atatürk'ün istediği gibi bir irfan ordusu bireyi olduğumu ve elimden geleni yaptığımı düşünüyorum..Güvenin ve saygın için teşekkürler, annene selamlar...

aysencifci dedi ki...

Zekoş'um senin ve tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü'nü kutluyor ve ellerinizden öpüyorum.
Keşke size hak ettiğiniz imkanları veren bir sosyal devletimiz olsaydı demeden de geçemeyeceğim..
Seni seviyoruz.

:)den dedi ki...

Örtmeniiimmmm...
Sizi çokkkk seviyorum:)
Resminize de bayıldım. Sizin gibi cici öğretmenleri olsun tüm çocukların...

Adsız dedi ki...

Öğretmenim gerçekten çok güzel düşünmüşsünüz.

Adsız dedi ki...

Öğretmenim gerçekten çok iyi el sanat larınız var.

osman dedi ki...

Öğretmenim sizden bu sene ayrılcamıza nakadar üzülüyorum. Ama bir yan dan da seviniyorum.Çünkü biz artık büyüdük ve 6. sınıfa gidicez.

hepsusluydum dedi ki...

Sevgili :)den örtmenin de seni seviyor..İsteyenlere imzalayıp gönderebilirim :)

hepsusluydum dedi ki...

Ahhh Ayşen'im açma örtmenlerin yarasını :(
Çok teşekkürler canım..İnşallah İdil'imizinde hayatında iz bırakan bir öğretmeni olur.Yoksa İdil'i beklesem mi? :)